Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać, żeby ochłodzić się latem

Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać, żeby ochłodzić się latem

15 czerwca, 2020 0 przez Redakcja

Ocieplenie klimatu skutkuje tym, że w sezonie letnim coraz bardziej narażeni jesteśmy na uciążliwe upały. Lato często bywa niemal tropikalne i ciężko jest znaleźć wytchnienie w nagrzanych pomieszczeniach naszych domów. Warto więc z wyprzedzeniem pomyśleć o zakupie sprzętu, który pomoże nam się ochłodzić. Wybór spośród takich urządzeń jak wiatraki i klimatyzatory jest duży, a różnią się one zarówno sposobem działania, jak i ceną. 

Najprostsze rozwiązanie na upały – wiatrak

Najtańszym i najprostszym urządzeniem, dzięki któremu możemy szybko się ochłodzić jest wiatrak domowy. Można go używać w każdym wnętrzu, jednak najlepiej sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, gdyż nie ma zbyt dużej mocy nawiewu i tym samym efektu chłodzenia. Nie będzie więc w stu procentach skutecznym rozwiązaniem w przypadku bardzo dużych upałów. Wiatraki to jednak rozwiązanie bardzo praktyczne, zazwyczaj są one lekkie i przenośne. Większość wiatraków posiada też funkcję obracania się, dzięki której zwiększony jest zasięg nawiewu, a powietrze miesza się w całym pomieszczeniu. Ceny wiatraków uzależnione są od ich rodzaju, a także materiału, z którego zostały wykonane.

W przypadku, gdy potrzebujemy tylko niewielkiej ochłody lub poprawy cyrkulacji powietrza, wystarczający może okazać się mały wiatrak na biurko. Dla efektu większego schłodzenia lepiej natomiast wybrać większy wiatrak stojący na podłodze, który można przestawiać w zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy. Innym rozwiązaniem jest wiatrak sufitowy. Taki wiatrak, zamontowany tuż pod sufitem, daje efekt chłodnego nawiewu z góry, a obsługiwany jest na pilot. Jest to popularne rozwiązanie głównie w biurach, jednak z powodzeniem możemy zastosować je również w domu. 

Jeżeli powierzchnia pomieszczenia wymagającego schłodzenia jest większa, albo też chcemy zainwestować w rozwiązanie bardziej skuteczne niż wiatrak domowy i takie, które pozostanie na lata – warto wybrać klimator albo klimatyzator. 

Czym jest klimator?

Klimator jest rodzajem wentylatora, a jego funkcjonowanie opiera się na schłodzonej wodzie lub kostkach lodu, dzięki którym odbywa się proces schładzania powietrza. Jest to zazwyczaj niewielkie, przenośne urządzenie, które wchłania do środka nagrzane powietrze i przepuszcza je przez specjalny filtr. Dodatkową zaletą klimatora jest więc nawilżanie powietrza, co jest korzystne dla naszych dróg oddechowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że klimator nie obniży skutecznie temperatury w pomieszczeniu, a zadziała jedynie jak każdy wentylator – nawieje schłodzone powietrze, dając chwilowe uczucie ochłodzenia. Po wyłączeniu tego urządzenia temperatura w pomieszczeniu będzie więc nadal wysoka. Klimator przenośny nie sprawdzi się też na powierzchni większej niż 30 metrów kwadratowych, gdyż jego działanie będzie zbyt słabe. 

Do zadań specjalnych – klimatyzator 

Najbardziej skutecznym narzędziem do ochłodzenia temperatury w domu jest klimatyzator. Jego działanie opiera się na tym, że za pomocą specjalnej rury odprowadza on powietrze z nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz, tym samym skutecznie obniżając temperaturę. Klimatyzatory najczęściej montowane są na stałe, dlatego trzeba zarezerwować dla nich konkretne miejsce (najlepiej w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej). Ich minusem są gabaryty – klimatyzatory nie należą do małych urządzeń. Całe szczęście, coraz częściej producenci tego typu sprzętu dbają o nowoczesny design, dzięki czemu klimatyzatory nie psują mocno wystroju naszych domostw. 

Klimatyzator jest rozwiązaniem zdecydowanie najdroższym z wymienionych. Koszt zakupu i zamontowania tego sprzętu przewyższa znacznie koszty wiatraków czy klimatorów. Ponadto, klimatyzator pochłania dużo więcej energii niż klimator, więc też koszt eksploatacji jest dużo wyższy, o czym trzeba pamiętać już na etapie montowania tego typu sprzętu. Jest to jednak inwestycja trwała i jeśli się na nią zdecydujemy, to będzie nam służyła przez lata.

Klimator czy klimatyzator?

Wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami uzależniony jest przede wszystkim od budżetu, którym dysponujemy oraz od efektu chłodzenia, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu i wystarczy nam jedynie drobne ochłodzenie, nie ma sensu inwestować w klimatyzator i wystarczy zwykły wiatrak, który można uruchomić w najcieplejszych momentach dnia. W przypadku jednak, gdy upały w mieszkaniu są nie do wytrzymania i zależy nam na trwałym obniżeniu temperatury – warto zainwestować w lepsze urządzenie chłodzące. 

Klimatyzator jest z pewnością najskuteczniejszym urządzeniem chłodzącym, jednak ma też pewne wady. Oprócz wspomnianych sporych gabarytów oraz dużego zużycia energii, trzeba zauważyć też, że nie jest to rozwiązanie do końca ekologiczne, a często włączony klimatyzator może skutkować wysuszeniem powietrza. Klimator różni się natomiast od klimatyzatora sposobem działania. Klimator ewaporacyjny, w odróżnieniu od klimatyzatora, nie wykorzystuje w swoim działaniu freonu, a jedynie wodę, jest więc bardziej ekologiczny, a przy okazji też tańszy.