Klimatyzator multisplit – czy warto w niego zainwestować?

Klimatyzator multisplit – czy warto w niego zainwestować?

4 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Odpowiednio dobrany klimatyzator w znaczący sposób przyczynia się do utrzymania komfortu termicznego we wnętrzach. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się klimatyzatory multisplit. Co je wyróżnia i jakich efektów można się spodziewać?

 1. Co wyróżnia klimatyzatory multisplit?
 2. Klimatyzatory multisplit – funkcje
 3. Korzyści z klimatyzacji typu multisplit
 4. Klimatyzator multisplit – minusy
 5. Klimatyzacja multisplit – czy warto?

Każdy typ urządzenia ma również swoją specyfikę w kwestii wygody użytkowania oraz kosztów eksploatacji. Właśnie dlatego przed zakupem warto porównać ze sobą kilka opcji.

Co wyróżnia klimatyzatory multisplit?

Czym właściwie jest klimatyzator multisplit? To urządzenie, które pozwala na efektywne chłodzenie kilku pomieszczeń naraz, mimo że agregat zewnętrzny jest tylko jeden. Podłącza się do niego kilka jednostek wewnętrznych, dzięki czemu komfort termiczny może zapanować jednocześnie w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym.

System klimatyzacji działający w oparciu o jeden agregat ma kilka zalet. Najważniejsze atuty, na które warto zwrócić uwagę to:

 • niższe zużycie energii i – co za tym idzie – koszty eksploatacyjne,
 • szybkość montażu,
 • łatwiejsze serwisowanie i ewentualna wymiana komponentów,
 • mniejsza ingerencja w elewację budynku.

Większość użytkowników zwraca uwagę, że urządzenia multisplit działają bardzo efektywnie i wyróżnia je funkcjonalność. Warto jednak zadbać, aby były w pełni dopasowane do oczekiwań użytkownika.

Klimatyzatory multisplit – funkcje

Klimatyzator multisplit to urządzenie, które sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak również w większych budynkach komercyjnych lub biurowych. W zależności od rodzaju sprzętu może wyróżniać się kilkoma ważnymi funkcjonalnościami. Jego istotne cechy to:

 • wszechstronność, czyli możliwość stosowania w różnych przestrzeniach,
 • wydajna, jednoczesna praca w kilku pomieszczeniach,
 • funkcje chłodzenia oraz grzania,
 • elastyczność ustawień temperatury – w każdym pomieszczeniu mogą panować inne warunki,
 • łatwość rozbudowy systemu o dodatkowe urządzenia i klimatyzatory różnego typu.

Systemy multisplit są zaprojektowane w taki sposób, aby działać wydajnie, mimo że agregat jest tylko jeden. Trzeba jednak pamiętać, że taki układ urządzeń miewa swoje ograniczenia.

Korzyści z klimatyzacji multisplit

Najpierw jednak o korzyściach: eksperci podkreślają, że montaż układu typu multisplit oznacza wysoką niezawodność i komfort termiczny panujący w całym budynku. Co prawda, jeśli w upalnej aurze dojdzie już do awarii, będzie to oznaczało utratę chłodzenia w każdym z pomieszczeń, znacznie łatwiej jednak jest zidentyfikować usterkę i ją usunąć. Koszty naprawy najczęściej także są niższe ze względu na jeden agregat.

Klimatyzacje tradycyjne pozwalają uniknąć szerszej skali problemu, ale wymuszają instalację kilku agregatorów na zewnętrz. W znaczący sposób zaburza to estetykę elewacji i sprawia, że każdy element należy konserwować i naprawiać odrębnie, co również podwyższa koszty. Najczęściej, w zależności od typu klimatyzatora multisplit, podłączyć można do niego od 5 do nawet 9 jednostek, co zaspokaja potrzeby domu lub średniej wielkości biura.

Klimatyzator multisplit – minusy

Klimatyzator multisplit nie jest jednak urządzeniem pozbawionym wad. Na jakie minusy tego urządzenia należy zwrócić uwagę? Kiedy warto rozważyć instalację klimatyzacji tradycyjnej?

 • Koszty

Co prawda w przypadku wielu pomieszczeń koszty eksploatacyjne są niższe, jednak jeśli interesują cię dwa pokoje, montaż pary tradycyjnych systemów zazwyczaj jest tańszy niż jeden multisplit.

 • Bardziej skomplikowana instalacja

Montaż klimatyzatora multisplit jest szybszy, ponieważ to mniejsza liczba urządzeń, ale trudniejszy ze względu na łączenie ich w jeden system. W tej kwestii istotna jest także specyfika budynku, która często nadmiernie komplikuje zadanie.

 • Uzależnienie komponentów

Mimo że klimatyzator multisplit pozwala ustawiać temperaturę osobno dla każdego pomieszczenia, nie jest możliwe włączenie jednoczesnego grzania i chłodzenia. Może więc zdarzyć się, że w okresach przejściowych oczekiwania wszystkich użytkowników co do temperatury nie zostaną spełnione.

 • Ograniczenia z zakresu automatyki

Nowoczesne systemy multisplit pozwalają co prawda na wcześniejsze ustawienie parametrów termicznych w pomieszczeniach i zautomatyzowane dostosowywanie ich do pór dnia lub wykonywanych czynności, jednak fakt powiązania jednostek czasami utrudnia zaprogramowanie takiego działania dla każdego z pomieszczeń osobno.

Wszystkie kwestie powyżej – zarówno zalety, jak i wady – należy wziąć pod uwagę, planując zakup urządzenia. Podstawowym wyznacznikiem powinny być kwestie techniczne, które przekładają się na sprawność całego systemu.

Klimatyzacja multisplit – czy warto?

Czy warto wybrać klimatyzator multisplit? Każdy użytkownik musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Kluczowe są indywidualne potrzeby, liczba pomieszczeń, ich wielkość. Osobne klimatyzatory typu split z pewnością dają więcej możliwości w zakresie regulacji temperatury – masz pewność, że zawsze będzie można ustawić ją indywidualnie. Multisplit zapewnia podobny komfort w każdym pomieszczeniu. Nie w każdym przypadku instalacja elektryczna poradzi sobie jednak z taką obsługą.