Klimatory alternatywą dla instalowania klimatyzacji

Klimatory alternatywą dla instalowania klimatyzacji

5 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

W naszym kraju fale upałów coraz bardziej dają nam się we znaki. Dotyczy to przede wszystkim okresu letniego, który z roku na rok ma być coraz cieplejszy – jak zapowiadają meteorolodzy. Trudno jest ochronić się przed wysoką temperaturą. Większość domów jest równie ciepła w trakcie lata jak otoczenie, stąd zwiększona popularność instalowania klimatyzacji do użytku domowego. Nie jest to jednak tak korzystne rozwiązanie jak by się mogło wydawać. Dla niektórych jest ten sposób jest zbyt kosztowny. Dzieje się tak, ponieważ często przeszkodą do instalacji klimatyzacji są niemożliwe do przeskoczenia ukształtowanie budynku. Są jednak alternatywne rozwiązania, które pozwalają na to, by cieszyć się świeżym powietrzem w dogodnej temperaturze.

Klimator – co to jest?

Klimatory, nazywane także klimatyzerami są urządzeniami chłodzącymi pomieszczenie. Ich konstrukcja opiera się na mobilności – zawierają kółka, przez co z wyglądu przypominają nieco klimatyzatory przenośne. W tych urządzeniach brak gazowego czynnika chłodniczego. Klimator przenośny wykorzystuje system chłodzenia za pomocą odparowywania zimnej wody. Urządzenie pobiera substancję ze specjalnie do tego przeznaczonych wkładów nasączanych wodą, przez które klimator przepuszcza gorące powietrze. Dzięki naturalnemu procesowi parowania, woda absorbuje ciepło, przez co osiąga się efekt chłodzenia przestrzeni. Czynnikiem ubocznym pracy klimatorów jest zwiększona wilgotność powietrza. Klimator może pracować w pomieszczeniach zamkniętych i otwartych, a także nie wymaga dodatkowej instalacji. 

Właściwości klimatorów

Klimatyzer doskonale radzi sobie z chłodzeniem pokoju o powierzchni około 20-30 metrów kwadratowych. Zaletą urządzenia jest fakt, iż jego wydajność wzrasta wprost proporcjonalnie do wyższej temperatury powietrza. W związku z tym, urządzenie pracuje lepiej, gdy jest cieplej w pomieszczeniu. Pierwszą zmianę mogą zauważyć osoby, na które bezpośrednio pada fala powietrza z klimatora. Nadrzędnym atutem klimatyzerów jest ich cena, bowiem średni koszt urządzenia mieści się w przedziale 200-500 zł. W przypadku standardowej klimatyzacji koszta są dużo wyższe i obejmują nie tylko zakup urządzenia, ale również jego montaż. Całość wyliczyć można na około 3 500 zł. Dodatkowym walorem przenośnych klimatorów jest prostota w instalacji – wystarczy umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu i podłączyć je do prądu, by klimator zaczął pracować. Podczas podejmowania decyzji o zakupie należy jednak pamiętać, iż klimator jest dość głośny, a efekty jego działania utrzymują się długo po zakończeniu pracy. Stanowi jednak świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydać zbyt wiele pieniędzy i cieszyć się dogodną temperaturą w pomieszczeniu. 

W jaki sposób używać klimatora?

Klimatory, w odróżnieniu od klimatyzatora, nawilża powietrze a nie je osusza. W związku z tym, podczas wyboru miejsca do pracy urządzenia należy zwrócić uwagę czy w jego pobliżu nie będzie znajdować się sprzęt elektroniczny ani inne materiały narażone na zmoknięcie. Jest to o tyle ważne, iż klimator ewaporacyjny emituje chłodne powietrze a im bliżej znajduje się obiekt tym mocniej doświadcza efektu chłodzenia. Klimatyzer przenośny może służyć jako urządzenie wspierające pracę wentylatora lub jako samodzielne urządzenie chłodzące w pomieszczeniu. Warto mieć na względzie, iż wydajność klimatora jest mniejsza niż klimatyzatora i opiera swoje działanie o nieco inny system. Takie właściwości nie każdemu mogą odpowiadać, jednak nie sposób jest zaprzeczyć stwierdzeniu, iż klimatyzer jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na chłodzie w mieszkaniu przy niższych kosztach zakupu urządzenia. 

Klimator czy klimatyzator?

Istnieje wiele opinii na temat obu typów urządzeń i zależy od indywidualnych preferencji. Nie można jednak klimatyzatory sprawdzają się lepiej pod względem wydajności i stopniu odczuwania zmiany temperatury powietrza. Efekty działania klimatora są zbliżone do lekkiego chłodu, ponieważ jest w stanie obniżyć temperaturę pomieszczenia o 8-10 stopni Celsjusza. Pod tym względem klimatyzator potrafi osiągnąć wyższe wyniki. Klimatyzer przenośny ma jednak kilka znaczących zalet, przemawiających za jego kupnem. Pierwszą z nich jest cena, nie tylko w przypadku zakupu samego urządzenia. Klimator jest również tańszy w eksploatacji, bowiem potrafi zużywać o 90% mniej energii elektrycznej od tradycyjnej klimatyzacji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, iż klimatory podczas pracy nie wydzielają freonu, dzięki czemu stanowią dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie. Dodatkowym atutem tych niewielkich urządzeń jest mobilność, pozwalająca na wybór konkretnego pomieszczenia w zależności od potrzeb użytkownika. System chłodzący sprawdza się dostatecznie dobrze, zarówno w dużych jak i w mniejszych pokojach. W swej konstrukcji nie zawiera również rur, które należy montować na zewnątrz. Warto też podkreślić, iż powietrze emitowane przez klimator jest wilgotne a nie suche. Dla niektórych ten drugi czynnik jest źródłem dyskomfortu, które stanowić może nawet główny powód wyboru klimatora do własnego domu.