Klimatyzator i oczyszczacz powietrza 2 w 1 – czy warto?

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza 2 w 1 – czy warto?

28 września, 2021 0 przez Redakcja

Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej wyposażone są w dodatkowe funkcje, na przykład opcję oczyszczania powietrza. Takie udogodnienia stanowią odpowiedź na potrzeby klientów, jednak czy rzeczywiście są przydatne? Czy warto zainwestować w klimatyzator z oczyszczaczem, a może to jedynie marketingowa nowinka?

 1. Klimatyzatory domowe – do czego się przydają?
 2. Klimatyzator a czystość powietrza
 3. Klimatyzator z oczyszczaczem – konstrukcja
 4. Jakie zalety ma klimatyzator z oczyszczaczem?

Klimatyzatory są obecne na rynku już od wielu lat, a ich walory doceniane przez klientów nie tylko w ciepłe dni – sprzyjają temu dodatkowe rozwiązania.

Klimatyzatory domowe – do czego się przydają?

Klimatyzatory już od dawna nie kojarzą się wyłącznie z upałami, gdy temperatura w pomieszczeniu staje się zbyt wysoka, by pozwalać na komfort codziennego funkcjonowania. Technologia idzie naprzód, nic więc dziwnego, że urządzenia zmieniają się. Podstawowe trendy, jakie zauważyć można na rynku, to:

 • miniaturyzacja urządzeń,
 • nastawienie na energooszczędność,
 • wyższa wydajność,
 • ograniczenie awaryjności komponentów.

W wielu nowoczesnych klimatyzatorach umożliwiono łatwą komunikację sprzętu z innymi domowymi urządzeniami, w tym sterowanie parametrami z poziomu smartfona i komputera.

Klimatyzator a czystość powietrza

Potrzeby klientów w zakresie komfortowej i wygodnej w korzystaniu klimatyzacji są różnorodne i odnoszą się do wielu kwestii. W ostatnich miesiącach dominującym tematem stało się zagadnienie jakości i czystości powietrza, którym oddychamy. Coraz częściej mamy świadomość, jak niebezpieczny jest smog i ile szkód w ludzkim organizmie potrafią wywołać bakterie i wirusy.

Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów są oczyszczacze – urządzenia filtrujące otaczającą przestrzeń i usuwające z niej groźne cząstki, pyły, drobnoustroje, alergeny. Na tym możliwości sprzętu się nie kończą. Większość modeli skutecznie zatrzymuje zabrudzenia w postaci kurzu i zwierzęcej sierści.

Klimatyzator z oczyszczaczem – konstrukcja

Jeżeli zależy ci zarówno na klimatyzacji pomieszczenia, jak i na oczyszczaniu powietrza, nie oznacza to, że musisz kupić dwa odrębne urządzenia. Na rynku dostępne są sprzęty, które doskonale łączą funkcję chłodzenia z filtrowaniem zanieczyszczeń. Odpowiednio skonstruowane modele są w stanie jednocześnie obniżyć temperaturę wnętrza i usunąć groźne dla zdrowia cząsteczki dzięki odpowiednim filtrom.

Musisz jednak pamiętać, że klimatyzator i oczyszczacz 2 w 1 działa na nieco innej zasadzie niż sam oczyszczacz. Przede wszystkim sam bywa źródłem zanieczyszczeń. Jeśli urządzenie jest nieprawidłowo eksploatowane, ryzyko rozwoju bakterii, grzybów i pleśni jest dość duże. Alarmującym objawem jest nieprzyjemny zapach, który rozprzestrzenia się w pomieszczeniu tuż po uruchomieniu klimatyzacji.

Warunkiem jest zatem bieżąca konserwacja urządzenia. Zadanie jest nieco prostsze przy nowoczesnych klimatyzatorach, w których montuje się zaawansowane systemy samooczyszczające. W połączeniu z odpowiednimi filtrami klimatyzator z oczyszczaczem będzie więc znakomitym rozwiązaniem i bezpiecznym dla zdrowia sprzętem.

Jakie zalety ma klimatyzator z oczyszczaczem?

Jakie są najważniejsze zalety klimatyzatorów z wbudowanym oczyszczaczem? Przede wszystkim koszt zakupu jednego urządzenia jest niższy niż cena dwóch odrębnych modeli. Dodatkowo obie funkcje działają niezależnie, dlatego możesz korzystać z funkcjonalności przez cały rok: latem chłodząc, a zimą podgrzewając lub jedynie filtrując powietrze w pokoju.

Jakimi parametrami powinien wyróżniać się dobrej jakości klimatyzator z funkcją oczyszczania. Zwróć uwagę na:

 • wydajność – urządzenie powinno pracować równie wydajnie, co standardowe, jednofunkcyjne modele; przyjmuje się, że optymalne działanie pozwala przefiltrować 80-85 metrów sześciennych powietrza w godzinę na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia,
 • działanie filtrów – może być zróżnicowane; obecnie najczęściej wykorzystuje się komponenty bazujące na jonizacji i zjawiskach elektrostatycznych, a także właściwościach filtrujących węgla i związków polifenolowych. Najważniejsze, aby filtr skutecznie zatrzymywał pyły zawieszone składające się na smog – im lepszy model, tym drobniejsze cząstki są wychwytywane,
 • skuteczne usuwanie kurzu, roztoczy, patogenów i alergenów,
 • usuwanie dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów,
 • ciche działanie – jest ważne, gdyż generowany przez urządzenie hałas może być uciążliwy na dłuższą metę; eksperci uznają, że klimatyzator z oczyszczaczem nie powinien pracować na poziomie wyższym niż 15 dB – w przeciwnym razie trudno będzie ci zapomnieć o jego obecności,
 • monitorowanie zanieczyszczeń – wbudowane czujniki pozwalają na bieżąco sprawdzać stopień zanieczyszczenia powietrza i uruchomić filtrowanie a odpowiednim momencie,
 • ostrzeżenie o konieczności wyczyszczenia filtra.

Czy warto wybrać klimatyzator z oczyszczaczem powietrza zamiast tradycyjnego? Zdecydowanie tak. Przemawia za tym aspekt ekonomiczny, wygoda korzystania oraz liczne korzyści dla zdrowia.