Jak nawilżyć powietrze w systemie klimatyzacyjnym?

Jak nawilżyć powietrze w systemie klimatyzacyjnym?

25 listopada, 2021 0 przez Redakcja

O nawilżaniu powietrza często mówi się w kontekście zapewnienia optymalnych warunków osobom przebywającym w danym pomieszczeniu – zarówno w domu, jak i w biurze. Nowoczesne klimatyzatory są w stanie odpowiedzieć również i na tę potrzebę. Jakie metody nawilżania stosuje się w systemach klimatyzacyjnych? Co warto widzieć na ich temat?

1. Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

2. Zalecane wartości wilgotności

3. Nawilżanie wodą i parą

4. Co jest lepsze: para czy woda?

5. Klimatyzacja z nawilżaczem – czy warto?

Nawilżanie powietrza odbywa się za pomocą jednej z trzech metod – poprzez odparowywanie, parowanie dyfuzyjne lub rozpylanie. Jako czynnik powodujący wzrost wilgoci stosuje się w klimatyzacjach wodę lub parę wodną.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

Odpowiedni poziom nawilżania powietrza oznacza szereg korzyści dla ludzi przebywających w konkretnych pomieszczeniach, ale również benefity dla przemysłu.

Domownicy i pracownicy w komfortowym wnętrzu czują się po prostu lepiej. Nie mają problemów z zatokami – takie dolegliwości są charakterystyczne nie tylko dla sezonu grzewczego, przesuszoną skórą, pieczeniem oczu. Mniejsza jest także podatność na infekcje i problemy ze strony układu oddechowego, co w dłuższej perspektywie przekłada się na mniejsze absencje.

Korzyści z utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza można także zauważyć w strefach produkcyjnych i magazynowych. Jeżeli w danym procesie technologicznym wykorzystuje się materiały o właściwościach higroskopijnych, dostosowanie wilgotności względnej może mieć wpływ na pracę. Do takich tworzyw zaliczają się chociażby papier czy drewno. Wilgotność jest istotna również przy produkcji tekstyliów: przesuszone włókna stają się kruche, co powoduje ich rozrywanie i szarpanie w maszynach. Zbyt niska wilgotność powietrza w halach maszynowych i produkcyjnych może powodować gwałtowny wzrost ładunków elektrostatycznych. Te z kolei mogą wyładowywać się, niszcząc pamięć oraz zespoły obwodów.

Zalecane wartości wilgotności

Zgodnie z obowiązującą normą PN-B-03421:1978 optymalne wartości wilgotności względnej powietrza wynoszą:

 • w przypadku obiektów wyposażonych w instalacje pozwalające na jej zmianę:
  – w zimie – 40–60% (dla wszystkich rodzajów aktywności fizycznej),
  – w lecie 40–55% dla małej aktywności fizycznej, 40–60% dla aktywności fizycznej średniej i dużej;
 • w pozostałych przypadkach: minimum 30% (w zimie), maksymalnie 70% (latem).

Nawilżanie wodą i parą

W systemach klimatyzacji nawilżanie powietrza odbywa się za pomocą wody lub pary wodnej. W obu przypadkach składnik jest rozpraszany w komorach lub kanałach przez strumień powietrza. Na czym polegają różnice między tymi sposobami?

Nawilżanie wodą realizowane jest w oparciu o zjawisko parowania dyfuzyjnego. W centralach klimatyzacyjnych stosuje się wówczas:

 • komory zraszania,
 • nawilżacze kontaktowe,
 • nawilżacze niskociśnieniowe,
 • nawilżacze wysokociśnieniowe,
 • nawilżacze ultradźwiękowe,
 • nawilżacze hybrydowe, łączące rozpylanie i odparowywanie.

Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nie tylko nawilżać, ale również suszyć i chłodzić powietrze.

Drugi wariant, czyli systemy nawilżania parowego najczęściej są stosowane w instalacjach hotelowych i biurowych. Ich zadaniem jest dostarczenie wytworzonej pary wodnej do kanałów zaprojektowanych w obrębie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub bezpośrednio do otwartej przestrzeni.

Para wykorzystywana w klimatyzacji jest czysta, bezwonna i sucha. Jej temperatura mieści się w granicach 105 – 110 stopni Celsjusza. Może być produkowana bezpośrednio w wytwornicy lub podchodzić z istniejącej już w danym obiekcie instalacji.

Co jest lepsze: para czy woda?

Klimatyzatory z nawilżaczami parowymi zapewniają bardziej efektywny i sterylny sposób nawilżania powietrza. Mają także dobre właściwości regulacyjne Wśród wad natomiast wypada wymienić wysokie koszty eksploatacji, związane głównie z ceną energii elektrycznej, oraz serwisowania.

Warto podkreślić, że ciśnienie i temperatura pary są na tyle niskie, że nie powodują dużego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Różnica w stosunku do temperatury początkowej wynosi od 0,5 do 2 K.

Klimatyzacja z nawilżaczem – czy warto?

Wszystkie urządzenia z opcją nawilżania powietrza w istotny sposób przyczyniają się do zapewniania odpowiedniego komfortu ludziom przebywającym w pomieszczeniu. Gwarantują także właściwe warunki przedmiotom i materiałom przechowywanym w strefach magazynowych i produkcyjnych, a nawet laboratoryjnych czy wystawienniczych. O wilgotność powietrza warto dbać nie tylko w sezonie grzewczym.

Omawiane metody nawilżania powietrza mają jednak swoje wady. Nawilżanie wodą z pewnością jest bardziej ekonomiczne od parowego, ale eksploatacja, konserwacja i łatwość czyszczenia przemawiają właśnie na rzecz pary. Montaż nie jest skomplikowany, natomiast trzeba pamiętać o cyklicznym oczyszczaniu kanałów. Bagatelizowanie potrzeby sterylności może sprawić, że przydatna instalacja stanie się idealnym środowiskiem rozwoju dla groźnych bakterii i grzybów.