Usterki i awarie klimatyzacji – na co należy uważać?

Usterki i awarie klimatyzacji – na co należy uważać?

16 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Regularnie przeprowadzany serwis klimatyzacji pozwala uniknąć wielu awarii i usterek. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że stracisz możliwość przebywania w komfortowych warunkach podczas dużych upałów, gdy trzeba długo czekać na przyjazd pracowników zajmujących się serwisowaniem klimatyzatorów.

  1. Dlaczego warto korzystać z opieki serwisowej?
  2. Popularne problemy z klimatyzacją w domu lub biurze
  3. Obniżenie efektywności pracy klimatyzatora

Regularne przeglądy instalacji sprawiają, że sprzęt działa prawidłowo. Wówczas nawet częste używanie klimatyzacji nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie pracowników lub domowników. Takie problemy często występują w pomieszczeniach, gdzie nie korzysta się z usług serwisu i klimatyzacja nie jest regularnie czyszczona.

Dlaczego warto korzystać z opieki serwisowej?

Klimatyzacja często postrzegana jest jako niewielka jednostka, w której nie ma co się zepsuć. Nie można jednak zapominać o tym, że na prawidłowo działającą klimatyzację składa się wiele elementów. Jeżeli więc specjalista montujący klimatyzator zaproponuje ci atrakcyjną cenę na serwis i regularne przeglądy, warto skorzystać z takiej usługi. W przeciwnym razie urządzenie nie zapewni oczekiwanego komfortu cieplnego lub jakość powietrza w chłodzonym pomieszczeniu będzie niewystarczająca. Korzystanie z klimatyzacji, która od dłuższego czasu nie była serwisowana to również ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych. Często też dochodzi do obniżenia samopoczucia. Na szczęście nie oznacza to, że jeżeli początkowo nie zdecydowałeś się na usługi serwisowe i zapomniałeś o przeglądach, to później zostaniesz pozbawiony takiej opcji. Wielu specjalistów radzi, aby stan klimatyzacji kontrolowany był nawet dwa razy w roku. Można więc w dowolnym momencie zadzwonić do pobliskiego serwisu lub firmy specjalizującej się w montażu klimatyzacji i poprosić o przygotowanie aktualnej oferty.

Popularne problemy z klimatyzacją w domu lub biurze

Niezależnie od tego, czy kupiłeś klimatyzację z najwyższej półki, czy tańszy model, niektóre problemy związane z działaniem mogą być wspólne dla wszystkich modeli. Jednym z najpopularniejszych jest to, że klimatyzator nie uruchamia się pomimo wciskania odpowiedniego przycisku. W innych przypadkach z jednostki klimatyzatora zaczyna lać się woda, co może stanowić problem. Kolejnym problemem, na który często skarżą się osoby korzystające z klimatyzacji w domach oraz w miejscu pracy jest nieprzyjemny zapach, który wydziela się z klimatyzatora. W takim przypadku trudno coś z tym zrobić bez pomocy specjalisty, co potwierdza to, jak ważne są regularne przeglądy i serwis. Na tym oczywiście nie kończą się korzyści, na jakie mogą liczyć osoby utrzymujące klimatyzator w dobrym stanie. Jeżeli specjalista regularnie robi przegląd i sprawdza stan całej jednostki, to może zawczasu wykryć wiele usterek i łatwo je naprawić. W przypadku osób, które zwlekają z wezwaniem specjalisty do momentu, w którym klimatyzacja całkowicie odmówi posłuszeństwa, koszty naprawy są o wiele wyższe.

Wracając natomiast do wspomnianych popularnych problemów, to pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić w przypadku gdy nie włącza się jednostka, jest sprawdzenie bezpieczników i wymiana baterii w pilocie. Wydaje się to oczywiste, ale czasami łatwo o tym zapomnieć. Jeżeli jednak klimatyzacja reaguje sygnałami świetlnymi (zapalające się diody) lub dźwiękowymi, doszło do poważniejszej usterki. Wówczas można próbować poszukać rozwiązania problemu w instrukcji lub od razu wezwać specjalistę i dzięki temu zaoszczędzić czas.

Woda, która w niektórych sytuacjach wycieka z klimatyzatora, bierze się z tego, jak zaprojektowana jest klimatyzacja. Oczywiście, nie powinno dochodzić do takich sytuacji, ponieważ w prawidłowo działającym klimatyzatorze skraplająca się woda spływa do tacy ociekowej, skąd transportowana jest metodą grawitacyjną lub z wykorzystaniem pompki. Jeżeli jednak odpływ zostanie zatkany, nadmiar zacznie wyciekać. W takiej sytuacji należy sprawdzić, nie tylko drożność, ale również to, czy pompka jest sprawna i czy zastosowane rurki mają wystarczającą dużą średnicę.

Nieprzyjemny zapach związany jest z brakiem regularnego czyszczenia. Nie chodzi wyłącznie o to, aby klimatyzator był czysty “na pierwszy rzut oka”, ale o zwalczanie wszystkich grzybów oraz pleśni, do czego niezbędne jest wykorzystanie specjalnych preparatów. Najlepsze efekty przynosi czyszczenie co kilka miesięcy. Wzywając specjalistę od klimatyzacji do przeprowadzenia takich działań, warto od razu zlecić skontrolowanie, czy wszystkie elementy działają prawidłowo.

Obniżenie efektywności pracy klimatyzatora

Zdarzają się również sytuacje, w których klimatyzator teoretycznie działa prawidłowo. Słychać, że jednostka pracuje i nie wyświetlają się żadne błędy, ale jednocześnie osoby przebywające w klimatyzowanym pomieszczeniu narzekają na wysoką temperaturę. Jest to związane z obniżeniem efektywności pracy urządzenia, co może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej wpływają na to zabrudzone filtry lub inne elementy. To pokazuje, że regularne czyszczenie nie tylko wpływa na komfort, ale również na pracę klimatyzacji.