Sposoby na czyszczenie domowej klimatyzacji

Sposoby na czyszczenie domowej klimatyzacji

22 marca, 2021 0 przez Redakcja

Domowa klimatyzacja, jak każde inne urządzenie, wymaga regularnego czyszczenia. Niestety, wielu użytkowników zapomina, jak ważna jest systematyczność w tym zakresie, a na wezwanie serwisu decyduje się dopiero gdy zauważa nieprawidłowości w działaniu. Dbałość o stan klimatyzacji i jej regularne czyszczenie są bardzo istotne zarówno z punktu widzenia sprawności urządzenia, jak i zdrowia domowników.

 1. Dlaczego czyszczenie i serwis klimatyzacji są ważne?
 2. Co można zrobić samemu?
 3. Kiedy wezwać serwis?
 4. Środki do czyszczenia klimatyzacji – co trzeba o nich wiedzieć?

Wszystkie czynności serwisowe podzielić można na dwa typy: zadania wykonywane samodzielnie oraz czynności, które powierzyć trzeba profesjonalistom. W tym drugim przypadku wszelkiego rodzaju oszczędności to pozorna korzyść, a skutki takich zaniechań mogą mieć poważne i… kosztowne konsekwencje.

Dlaczego czyszczenie i serwis klimatyzacji są ważne?

Regularny serwis to gwarancja wysokiej jakości powietrza w mieszkaniu, zdrowia oraz sprawności urządzenia. Co może stać się w przypadku zaniedbania tego obszaru? Najczęstsze usterki i problemy, wynikające z zaniechań, to:

 • obniżona wydajność urządzenia – słabsze chłodzenie lub grzanie,
 • wyższe zużycie prądu,
 • głośniejsza praca urządzenia,
 • zwiększone ryzyko awarii,
 • szybsze zużycie elementów,
 • skrócenie żywotności urządzenia,
 • rozwój grzybów, bakterii i pleśni.

Zagrożenia wynikające z rozwoju drobnoustrojów mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko alergików, ale każdego z nas.

Co można zrobić samemu?

Cykliczne czyszczenie klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistom, istnieje jednak katalog czynności, które można – i warto! – podejmować samodzielnie, w ramach bieżącej eksploatacji urządzenia. Informacje i wskazówki, jak często i w jaki sposób to robić, znajdują się w instrukcji obsługi oraz na stronach producentów.

Podstawową i bardzo ważną czynnością, którą warto wykonywać samodzielnie w regularnych odstępach czasu jest czyszczenie filtrów wstępnych. Dopóki nie nagromadzą się w nich silne zanieczyszczenia, wystarczy odkurzyć całość za pomocą miękkiej szczotki do odkurzacza, umyć czystą wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Niektórzy producenci umożliwiają także mycie filtrów w zmywarkach.

Pozostałe filtry, na przykład bakteriobójcze, należy regularnie wymieniać, zgodnie ze wskazaniami producenta. Przedłużanie tego czasu skutkuje utratą właściwości i ograniczeniem przepływu powietrza. W filtrach mogą gromadzić się również zabrudzenia, na przykład pyły czy owady.

Kiedy wezwać serwis?

Kompleksowy przegląd instalacji warto powierzyć fachowcom, ponieważ laik nie jest w stanie zweryfikować wszystkich istotnych elementów. Najważniejsze czynności serwisowe, którymi powinien zająć się specjalista przeprowadzający prace, to:

 • czyszczenie jednostki wewnętrznej, między innymi: filtrów, wymiennika, obudowy, tacy skroplin i instalacji odwadniającej,
 • kontrola działania jednostki wewnętrznej,
 • czyszczenie elementów zewnętrznych: obudowy i wymiennika,
 • sprawdzenie poziomu czynnika w układzie i ewentualne uzupełnienie go,
 • sprawdzenie połączeń elektrycznych układu,
 • sprawdzenie sprawności urządzenia i poprawności działania wszystkich komponentów,
 • sprawdzenie mocowania urządzenia.

Tylko kompleksowe sprawdzenie całego urządzenia daje pewność, że klimatyzacja będzie działać z optymalną wydajnością.

Środki do czyszczenia klimatyzacji – co trzeba o nich wiedzieć?

Do czyszczenia klimatyzacji służą specjalistyczne środki chemiczne, przeznaczone do konkretnych elementów i powierzchni. Każdy z nich, zanim zostanie dopuszczony na rynek, musi przejść długą drogę, w czasie której potwierdza się jego skuteczność i bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi.

Jak dobrać odpowiedni środek do czyszczenia klimatyzacji? W pierwszej kolejności trzeba określić, do których części będzie on wykorzystywany. Innego preparatu używa się przy skraplaczu czy parowniku, a innego przy filtrach. Składy różnią się także w zależności od typu materiału: nie każdy środek może mieć kontakt np. z aluminium, z którego przeważnie produkuje się wymienniki. Dopasowując preparat, pod uwagę należy wziąć także rodzaj zabrudzeń. Jeśli na elementach klimatyzatora osadziła się niewielka warstwa kurzu, wystarczy je opłukać lub przetrzeć. Rdza czy osad z kamienia są znacznie trudniejsze do usunięcia. W trakcie serwisowania sprzętu stosowane są także preparaty biobójcze, których zadaniem jest odkażenie urządzenia.

Powyższe informacje oznaczają, że nie sposób dopasować jeden preparat do wszystkich zadań. W tym zakresie warto posiłkować się wskazówkami dystrybutora lub korzystać ze specjalnych tabel oferowanych przez producentów. Każdy środek chemiczny powinien mieć niezbędne atesty oraz dopuszczenia do stosowania na rynku – dotyczy to przede wszystkim produktów o działaniu biobójczym. Bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w tym przypadku nie można traktować lekkomyślnie zarówno podczas prac konserwacyjnych, jak i w czasie późniejszej eksploatacji.