Klimatyzacja w mieszkaniu – wygoda czy problem?

Klimatyzacja w mieszkaniu – wygoda czy problem?

19 kwietnia, 2021 0 przez Redakcja

O zaletach posiadania klimatyzacji w mieszkaniu dziś niemal nikogo nie trzeba przekonywać. Powoli staje się standardem w miastach, gdzie podczas upalnych dni nie ma gdzie się skryć przed palącym słońcem. I choć klimatyzacja taka ma więcej zalet niż wad, warto poznać drugą stronę medalu.

Na jakie problemy powinniśmy być przygotowani?

Pierwszy kłopot może pojawić się z instalacją urządzenia. Mogą się z nim spotkać mieszkający w bloku lub kamienicy. Problem może dotyczyć także kwestii technicznych budynku – jeśli będzie to obiekt zabytkowy, może pojawić się brak zgody na zamontowanie tego typu urządzenia. Również zarządca budynku niezabytkowego może nie wyrazić zgody na montaż klimatyzacji, swoje stanowisko argumentując względami estetycznymi.

W przypadku budownictwa niezabytkowego opór mogą stawić również sąsiedzi, którym będzie przeszkadzała np. kapiąca na ich balkon woda lub poziom napływającego z zewnątrz hałasu. Jeśli ten przekroczy dopuszczalne przez rozporządzenie ministra środowiska normy, oburzeni sąsiedzi mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Inną problematyczną kwestią może okazać się wspólna przestrzeń balkonu lub loggi. Gdy nie stanowią one własności jednej osoby, wątpliwości może wywołać montaż klimatyzacji poza ich wewnętrzną częścią. Nie powinno więc wzbudzać zdziwienia, że zarządca danego budynku może wymagać uzyskania pisemnej zgody wszystkich mieszkańców obiektu na montaż klimatyzacji.

Ponadto od kilku lat spółdzielnie mieszkaniowe zaczynają pobierać opłaty za wykorzystywanie części wspólnych elewacji do montowania klimatyzacji. Naliczenie takiej opłaty będzie zasadne w przypadku, gdy dana spółdzielnia taką uchwałę podjęła.

Awarie

Te, jak wiadomo, mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Na ogół najczęstszą ich przyczyną są ludzkie zaniedbania i zbyt rzadkie przeglądy konserwacyjne. Na co więc muszą się przygotować przyszli właściciele klimatyzacji?

Wśród najczęstszych przyczyn awarii trafia się uszkodzenie wentylatora jednostki zewnętrznej. Usterka powszechna, ale i kosztowna. Jednostka ta jest odpowiedzialna za usuwanie ciepłego powietrza z pomieszczenia. Awarię tę rozpoznamy, gdy po uruchomieniu klimatyzacji usłyszymy tajemnicze odgłosy z zewnętrznej części budynku. Gdy śmigło pozostanie nieruchome i będzie ciepłe, możemy śmiało stwierdzić usterkę.

Inną częstą awarią jest nieefektywna praca klimatyzatora. Za tę usterkę najczęściej odpowiada zbyt rzadka konserwacja urządzenia, a naprawa na szczęście nie jest zbyt droga. Po wymianie filtra powietrza wszystko powinno wrócić do normy. Przy okazji warto też skontrolować kratki wylotowe klimatyzatora – jeśli będą zatkana, praca urządzenia również będzie słabsza.

Jeśli natomiast pojawi się zbyt niski poziom czynnika chłodniczego w układzie urządzenia, będzie dochodziło do częstego włączania i wyłączania sprężarki. Również i taka awaria powinna skłonić nas do przeglądu sprawności całego systemu. Jej przyczyną najprawdopodobniej będzie nieszczelność. Awarię tego typu należy usunąć od razu, gdyż uszkodzenie sprężarki wiąże się z dużymi kosztami naprawy.

Częstą, a niezależną od użytkownika, awarią są te spowodowane skokami napięcia. Wówczas może pojawić się problem z włączeniem urządzenia.

Błędy

Gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami klimatyzacji, często zapominamy o ustawieniu optymalnej temperatury. Ze względów zdrowotnych idealnie byłoby utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę o 5 stopni niższą niż ta na zewnątrz. Nie należy także nastawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę, by szybko schłodzić nagrzane pomieszczenie. Jeśli zapomnimy potem ja przestawić na wyższą, z pewnością odbije się to na naszym stanie zdrowia.

Należy również pamiętać o tym, by klimatyzacji używać przy zamkniętych oknach. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie pracowało na pełnej mocy, nieustannie schładzając napływające przez okno gorące powietrze. Popularnym błędem (szczególnie dotyczy to biur) jest też częsta zmiana ustawień klimatyzacji w bardzo krótkim czasie. Może to doprowadzić do błędnego zapisu ustawień w urządzeniu lub nawet jego zawieszenia się. Najlepiej jest ustawić od razu temperaturę docelową, która będzie odpowiadała wszystkim w biurze lub w domu.

Znacznie trudniej będzie przeskoczyć problem nieodpowiedniego wyboru miejsca montażu klimatyzatora. Nieprzemyślenie miejsca jego zamocowania może spowodować, iż zimny strumień powietrza będzie płynął bezpośrednio na twarz lub w plecy podczas pracy. O komforcie jakiegokolwiek działania można wówczas zapomnieć I z pewnością wcześniej czy później odbije się to na naszym zdrowiu. Unikajmy więc montowania klimatyzatora bezpośrednio nad łóżkiem w sypialni czy nad biurkiem w miejscu pracy.

Dyskomfort pracy (a w domu także i snu) spowoduje również zbyt głośna klimatyzacja. Dlatego nie warto oszczędzać przy zakupie odpowiedniego urządzenia i wybrać takie, które jest nie tylko oszczędne w eksploatacji, ale również generuje niższy poziom hałasu. Wyższa klasa urządzenia to wprawdzie wyższa cena, ale w zamian dostajemy lepszą jakość i dodatkowe funkcje.

Zatem czy naprawdę warto?

Mimo wszystko klimatyzacja w domu jest niesamowitym luksusem, na który pozwalamy sobie coraz częściej. Komfort dzięki niej uzyskany jest więc wart przezwyciężenia początkowych trudności. A częsty serwis klimatyzacji (przynajmniej raz na rok) powinien zaoszczędzić późniejszych kłopotów.