Klimator – kiedy będzie najlepszym wyborem?

Klimator – kiedy będzie najlepszym wyborem?

13 września, 2020 0 przez Redakcja

Klimator, inaczej nazywany klimatyzerem, to urządzenie, którego zadanie polega na obniżaniu temperatury powietrza w pomieszczeniu. Mowa o sprzęcie przenośnym, który łatwo można przestawiać w zależności od sytuacji, a kiedy przestanie być potrzebny, bezproblemowo schować. Jak każde rozwiązanie na upały, klimatory mają swoje wady oraz zalety. Mimo że wiele osób decyduje się dziś na zainwestowanie w domową klimatyzację montowaną na stałe, przenośny klimator w niektórych przypadkach okaże się być urządzeniem nie do zastąpienia. Co trzeba o nim wiedzieć i kiedy warto się na niego zdecydować?

Jak działa klimator?

Chłodzenie pomieszczenia za pomocą klimatora wymaga użycia wody. W każdym takim urządzeniu znajduje się zbiornik przeznaczony na schłodzoną wodę albo lód, a także wentylator, który wprawia powietrze w ruch i odpowiada za jego nieustanny obieg. Niezbędna jest również specjalna mata albo filtr, czyli element, który – dzięki kontaktowi z wodą – będzie pozostawał wilgotny i zimny przez cały czas pracy urządzenia. 

Co ważne, nie dochodzi tutaj do zasysania powietrza z zewnątrz – klimator w odróżnieniu od klimatyzatora nie wymaga wyprowadzania rury poza budynek. Pobierane jest wyłącznie powietrze znajdujące się już w pomieszczeniu. Przepływa ono przez wspomnianą matę, poddane zostaje chłodzeniu, a następnie przekazane z powrotem do pomieszczenia już w obniżonej temperaturze. Zasada działania klimatorów jest więc zbliżona do działania nawilżaczy powietrza. Skojarzenie jest o tyle zasadne, że niektóre nawilżacze wykorzystujące technologię ewaporacji mogą być wykorzystywane również jako klimatory. Wystarczy napełnić zbiornik zimną wodą lub lodem, by korzystać z tej funkcji.

https://ranking-oczyszczaczy.pl/wp-content/uploads/2019/08/klimatyzator-przenośny-przy-ścianie.jpg

Wady klimatorów

Charakterystykę urządzenia rozpoczniemy nietypowo, bo od wad klimatorów. Chcąc być uczciwym, przyznać trzeba, że pod względem efektywności klimatory znacznie ustępują klimatyzacji stacjonarnej i klimatyzatorom przenośnym. Obniżają one głównie temperaturę odczuwalną w bliskim sąsiedztwie sprzętu, nie wpływając na rzeczywisty upał panujący we wnętrzu. Sporym minusem jest też ograniczenie przestrzenne. Efekty pracy klimatorów dostrzegalne są przy zastosowaniu ich w pomieszczeniu nie większym niż 30-40 metrów kwadratowych. Przy zakupie trzeba to wziąć pod uwagę.

Dość uciążliwa dla użytkownika jest konieczność przygotowywania lodu lub chłodzenia wody. Ze względu na sposób działania istnieje także ryzyko przewilżenia powietrza, co prowadzić może do wnikania wilgoci w ściany, a w efekcie do rozwoju grzybów i pleśni.

Zalety klimatorów

Przyznać trzeba natomiast, że jeśli tylko właściwie dobierzemy urządzenie do wielkości pokoju lub innego pomieszczenia, które ma być chłodzone, odczujemy efekt. W dużych przestrzeniach otwartych stosowanie klimatorów nie ma większego sensu, jednak w sypialniach, mniejszych biurach czy pokojach dziecięcych efekt będzie zadowalający.

Na plus klimatorów zaliczyć wypada stosunkowo niską cenę: zarówno zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Za wydajny sprzęt zapłacimy tylko kilkaset złotych, a niski (w porównaniu z innymi rodzajami klimatyzacji) pobór energii nie zaskoczy nas w przyszłości rachunkami. W odróżnieniu od klimatyzatorów stacjonarnych, przy klimatorach nie trzeba montować rury odprowadzającej gorące powietrze na zewnątrz.

Wiele osób ceni klimatory za mobilność. Dzięki lekkości sprzętu i wbudowanym kółkom bardzo łatwo jest je przenieść z miejsca na miejsce, co umożliwia wykorzystanie tego samego sprzętu na przykład w pokoju dziennym i sypialni, zależnie od tego, gdzie akurat przebywamy. Ze względu na niski poziom hałasu klimatory nie zakłócają snu ani pracy, są zatem uniwersalne. Klimator nie tylko chłodzi powietrze, ale również oczyszcza je i nawilża, eliminując ryzyko przesuszenia wnętrz.

Kiedy warto wybrać klimator?

Trudno właściwie powiedzieć, czy klimator ma więcej wad czy zalet. Z pewnością nie jest tak profesjonalny i wydajny jak klimatyzator, ratuje jednak sytuację, gdy ogranicza nas budżet. Jeśli dopasujemy model do wielkości pomieszczenia, efekty również okażą się zadowalające. Nawilżanie i oczyszczanie powietrza stanowi dodatkowy plus, którego próżno szukać na przykład przy korzystaniu z wiatraka.

Klimator warto wybrać także wtedy, kiedy z jakichś przyczyn – mimo posiadania budżetu – nie możemy zamontować klimatyzacji stacjonarnej. Dotyczy to kwestii technicznych lub mieszkań wynajmowanych, których właściciel nie zgadza się na tak dalece idące zmiany lub w które po prostu nie chcemy inwestować. Wybór ten jest rozsądny także dla osób wrażliwych na hałasy oraz w pomieszczeniach, w których cisza jest potrzebna, ponieważ przeznaczone są na przykład do snu lub pracy. Mimo że efekt chłodzenia odczuwalny jest w bliskim sąsiedztwie sprzętu, dźwięki nie są dokuczliwe.

Kolejna sytuacja, w której klimator sprawdzi się doskonale, to nieduże pomieszczenia. Jeśli z chłodzenia korzystać chcemy tylko przez pewną część roku i na ograniczonej przestrzeni, na przykład w gabinecie, inwestycja w drogą klimatyzację po prostu się nie opłaca.