Klimator – czy sprawdzi się jako sprzęt domowy?

Klimator – czy sprawdzi się jako sprzęt domowy?

9 listopada, 2020 0 przez Redakcja
  • Jaka jest optymalna temperatura w domu?
  • Jak osiągnąć właściwą temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych?
  • Klimatory – do czego służą i kiedy się przydadzą?
  • Klimatyzator w domu – czy warto?
  • Klimator i klimatyzator – co wybrać?

Coraz większa rzesza właścicieli domów i mieszkań decyduje się na zakup sprzętów, podnoszących komfort przebywania wewnątrz przez cały rok. Kluczową rolę w osiągnięciu optymalnych warunków odgrywa panująca w pomieszczeniach temperatura. Na jaki sprzęt się zdecydować, by zapewnić domownikom komfort cieplny? Podpowiadamy w poniższym artykule. 

Jaka jest optymalna temperatura w domu?

Panująca w domu temperatura ma niebagatelny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Ile stopni powinno zatem panować w pomieszczeniach, w których przebywamy? Otóż przyjmuje się, że taką optymalną temperaturą jest zakres od 18 do 20 stopni Celsjusza. Oczywiście należy także brać pod uwagę osobiste preferencje. Są bowiem osoby, dla których 20 stopni będzie zdecydowanie zbyt niską temperaturą. Niemniej jednak w pomieszczeniu nie powinno się przekraczać temperatury 25 stopni, gdyż jest to niekorzystne dla zdrowia.

Jak osiągnąć właściwą temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych?

Oczywiście można się posiłkować takimi rozwiązaniami, jak rolety zewnętrzne, które zacieniają pomieszczenia w momencie największego nasłonecznienia. Czasem wystarczy przewietrzenie pomieszczenia i otwarcie okien. Niemniej jednak na dłuższą metę rozwiązania te nie przyniosą efektów. Należy także pamiętać, że otwieranie okien nie jest wskazane w niektórych sytuacjach – na przykład, gdy na zewnątrz panuje smog i powietrze jest złej jakości lub gdy w domu są małe dzieci, dla których otwarte okno stwarza niebezpieczeństwo.

Aby cieszyć się efektywnymi rozwiązaniami w zakresie utrzymania właściwej temperatury niezbędne będzie zaopatrzenie mieszkania lub domu w odpowiedni sprzęt, służący klimatyzowaniu pomieszczeń. Można się wówczas zdecydować na klimatory lub klimatyzatory. W następnych akapitach przybliżymy każde z tych rozwiązań i opowiemy, czym się różnią.

Klimatory – do czego służą i kiedy się przydadzą?

Wśród urządzeń wspomagających utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych znaleźć można klimatory. Urządzenie to jest pewnego rodzaju wentylatorem. Wyróżnia się tym, że do schładzania powietrza wykorzystuje wodę. Pochłaniane przez urządzenie ciepłe powietrze przepuszczane jest przez wilgotne elementy, co sprawia, że staje się chłodniejsze. Niekiedy klimator wyposażony jest w specjalne chłodzące wkłady, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć temperaturę powietrza. Dzięki temu, że w całym procesie bierze udział woda, działanie klimatora pozwala nawilżyć powietrze, co jest szczególnie istotne w suchych pomieszczeniach, z jakimi najczęściej mamy do czynienia w blokach. Klimator doskonale sprawdzi się właśnie w mieszkaniach; jest bowiem niewielki i mobilny, a ponadto optymalne efekty przynosi, stosowany w pomieszczeniach o mniejszym metrażu (do 30 metrów kwadratowych). Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż zwykły podłączany do prądu wiatrak.

Klimatyzator w domu – czy warto?

Kolejnym urządzeniem, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu do domu, jest klimatyzator. Jest to urządzenie, stosowane od wielu lat w sklepach, przedsiębiorstwach, urzędach itp. Dopiero od niedawna znajduje zastosowanie także w domach czy mieszkaniach indywidualnych inwestorów. Działanie klimatyzatora opiera się na odprowadzaniu ciepłego powietrza bezpośrednio na zewnątrz budynku. Urządzenia występują w dwóch wariantach: przenośne oraz stacjonarne. Z tym że klimatyzator stacjonarny wymaga profesjonalnego montażu przez doświadczoną ekipę. Klimatyzator to urządzenie, które do efektywnego działania potrzebuje dużej ilości energii, a więc może spowodować wzrost rachunków za prąd. Niemniej jednak z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni (powyżej 30 metrów kwadratowych) – zapewni wówczas efektywne obniżenie temperatury do pożądanej wartości.

Klimator i klimatyzator – co wybrać?

Oba omówione wyżej urządzenia mają zarówno plusy, jak i minusy – w zależności od przewidywanego na zakup i eksploatację budżetu, metrażu pomieszczenia, oczekiwań i osobistych preferencji. Przewagą klimatora jest z pewnością aspekt ekonomiczny – urządzenie to jest bowiem tańsze od klimatyzatora w momencie zakupu, ale także w trakcie eksploatacji. Ponadto zaletą klimatora jest jego mobilność; urządzenia nie trzeba montować ani umieszczać w konkretnym miejscu, można je przenosić do tego pomieszczenia, w którym potrzebujemy obniżyć temperaturę. Klimator pozwala także nawilżyć powietrze. Na koniec warto także wspomnieć o aspektach ekologicznych, w których przoduje zdecydowanie klimator. Urządzenie nie używa bowiem freonu, tak jak klimatyzator, a co za tym idzie – jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Klimatyzator sprawdzi się z kolei do obniżania temperatury powietrza w dużych pomieszczeniach.