Klimator – co to jest

Klimator – co to jest

3 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

 W trakcie letnich upałów, które coraz częściej nam doskwierają, pierwszym ratunkiem jest zakup wentylatora. Niestety jest to rozwiązanie dające nie zbyt zadowalające efekty. Nie każda osoba może jednak pozwolić sobie na drogi klimatyzator, dobrą alternatywą dla wentylatora i klimatyzatora jest tak zwany klimator. Przed jego zakupem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego sprzętu, aby wybrać najlepszy model, który sprosta wymaganiom użytkownika. Należy przede wszystkim wiedzieć, czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa?

Czym jest klimatyzer?   

Klimatyzer inaczej nazywany jako klimator ewaporacyjny czy wodny, to rodzaj niewielkich rozmiarów wentylatora. Zasada działania urządzenia nie polega na sprężaniu i rozprężaniu czynników chłodniczych, a na odparowywaniu wody. Do schłodzenia powietrza wykorzystuje więc wodę oraz specjalne filtry. Ciepłe powietrze wchłaniane przez klimator wraca do pokoju przez wilgotny materiał, dzięki czemu dochodzi do obniżenia odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu. Niekiedy urządzenia te wyposażane są także w specjalne wkłady, które zamrożone dodatkowo zmniejszają temperaturę. Klimatyzer odpowiada za zwiększenie poziomu wilgotności w ochładzanym pomieszczeniu, dodatkową funkcją jest także jego oczyszczenie. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym praca klimatyzera staje się wydajniejsza. Jest to urządzenie bardzo mobilne, przynosi przyjemne uczucie chłodu, chociaż nie działa w stopniu tak samo efektywnym, jak klimatyzacja. Dobra propozycja do powierzchni do 40 m2.Zastosowanie klimatoru    Właściwie wybrany klimator przenośny odznacza się dużą skutecznością chłodzenia. Ważne jest to, aby dopasować go do wielkości pomieszczenia, które będzie miał chłodzić. Nie jest to dobra opcja do dużych pomieszczeń (salon połączony z kuchnią). Wydajność tego rodzaju urządzeń, wystarcza na schłodzenie powietrza w pomieszczeniach do 30 – 40 m2. Wszystko zależy oczywiście od wybranego modelu i jego parametrów. Klimatory sprawdzają się zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak: pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, mały pokój biurowy. Ich działanie jest widocznie lepsze, jeśli nawiew powietrza zostanie ustawiony na użytkownika, czyli ich działanie przypomina zwykły wentylator.

Jakie są główne różnice między klimatorem a klimatyzatorem?

1. Czynnikiem chłodzącym w klimatorze jest woda, a w klimatyzatorze freon.

2. Klimatyzator umożliwia wybranie pożądanej przez użytkownika temperatury, klimator nie ma takiej opcji.

3. Podczas wzrostu temperatury moc chłodnicza klimatyzatora spada, a klimatora wzrasta.

4. Klimatyzator doprowadza do wysuszenia powietrza, klimator je nawilża i oczyszcza.

5. Klimator sprawdza się w pomieszczeniach otwartych natomiast klimatyzator w zamkniętych.

Zalety oraz wady klimatyzerów

Zalety:

  • urządzenie dosyć tanie, najtańsze modele kosztują od 300 złotych
  • mobilne, dzięki wbudowanym kółkom można je bez problemu przemieszczać i ustawić w najbardziej optymalnej lokalizacji
  • niska waga
  • klimatyzer ewaporacyjny posiada funkcję oczyszczania oraz nawilżania powietrza

Wady:

  • doprowadza do powstawania w powietrzu sporej ilości wilgoci, co może doprowadzić do uczucia dyskomfortu
  • użytkownik odczuje efektywność urządzenia, jeśli znajdzie się w bezpośrednim zasięgu wyrzucanego powietrza
  • zastosowanie klimatyzera jest dosyć ograniczone ze względu na jego niską wydajność.

Czy warto kupić to urządzenie?   

Przed kupnem tego urządzenia należy przede wszystkim przemyśleć dokładnie, które miejsce ma być nim chłodzone. Efektywność klimatora będzie niewielka, jeśli będzie to duży salon czy biuro. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie było przenośne. Klimatyzer ze względu na niską wagę i niewielkie gabaryty można zastosować właściwie wszędzie. Najlepiej jest wybrać sprzęt z pompą wodną, który charakteryzuje się dużą mocą. Warto pamiętać, że im większa będzie moc urządzenia, tym więcej energii ono pobierze, przez co w skuteczniejszy sposób schłodzi dane pomieszczenie. Często wybieranym modelem jest klimatyzer z paroma stopniami prędkości. Wpływa ona na szybkość wyrzucania schłodzonego przez sprzęt powietrza, im jest ona większa, tym uzyskiwany jest lepszy efekt.

Co lepiej wybrać- klimatyzer czy klimatyzator?   

Dla wielu użytkowników jest to idealnie rozwiązanie na uciążliwe upały. Niektórzy jednak uważają, że nie jest ono wystarczające. Wiele zależy przede wszystkim od efektów, jakie chcemy uzyskać. Warto pamiętać o tym, iż za pomocą klimatyzera w żadnym razie nie uzyskamy takiej samej, równej temperatury, jak podczas korzystania z klimatyzacji. Skuteczność urządzenia jest niższa, co ma wpływ na jego cenę.

Klimatyzatory są bardzo drogim sposobem chłodzenia powietrza, z pewnością nie dla wszystkich. Na klimatyzer może pozwolić sobie o wiele więcej osób, oprócz tego nie wymaga montażu. Urządzenie polecane jest, zwłaszcza jeśli zależy nam na umiarkowanym chłodzeniu, bez problemu możemy umieścić go w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. To, co wybierzemy, zależy więc, od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.