Jaką powierzchnię może schłodzić klimator?

Jaką powierzchnię może schłodzić klimator?

8 czerwca, 2020 0 przez Redakcja

Od kilku lat okresy upałów w lecie są coraz dłuższe i coraz bardziej uciążliwe szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych. Dlatego też inwestowanie w różnego typu klimatyzacje to obecnie jedna z prężniej rozwijających się dziedzin. Profesjonalne systemy klimatyzacyjne montowane są w dużych obiektach biurowych, handlowych i produkcyjnych, ale takie rozwiązania niosą ze sobą konieczność poniesienia sporych nakładów finansowych, a na takie mogą sobie pozwolić jedynie bogatsze firmy. Konieczność schłodzenia zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniach lub domkach jednorodzinnych wymusiła na producentach urządzeń klimatyzujących wypuszczenie na rynek tańszych, ale równie skutecznych sprzętów, takich, jak klimator przenośny, który z powodzeniem może zastąpić drogie i skomplikowane systemy klimatyzacyjne.

Czym jest klimator?

Nazwa klimator pochodzi od terminu klimatyzacja, a jest celowym skrótem, aby podkreślić tymczasowy i przenośny charakter urządzenia służącego do schładzania pomieszczeń o mniejszych powierzchniach. Wprowadzenie do użytkowania klimatora nie wymaga montażu żadnych dodatkowych instalacji, co sprawia, że jest on o wiele tańszy oraz mniej skomplikowany w przygotowaniu do pracy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń służących do schładzania powietrza w pomieszczeniach, dzięki temu każdy chętny do zakupu takiego sprzętu może wybrać model o najlepszych parametrach dla siebie. Ogólna zasada działania urządzenia typu klimator przenośny polega na zsynchronizowanej pracy wymienników ciepła, które mają za zadanie zasysanie z otoczenia powietrza o zbyt wysokiej temperaturze i oddaniu na zewnątrz schłodzonego powietrza, które posiada przyjemną dla osób przebywających w pomieszczeniu temperaturę.

Klimatory przenośne są z reguły urządzeniami monoblokowymi, co przesądza o ich niższej cenie niż jest to w przypadku urządzeń bardziej skomplikowanych, działających dwufazowo. Tego typu urządzenia są przystosowane do pracy w każdym pomieszczeniu domowym lub biurowym bez względu na wilgotność powietrza jaka w nim może występować.

Jaką powierzchnię może schłodzić klimator przenośny?

Jeśli chodzi o możliwości schłodzenia konkretnej powierzchni przez przenośne urządzenie klimatyzujące, gama dostępnych modeli jest bardzo szeroka i wybór zależy od potrzeb użytkownika. Ogólnie przyjmuje się, że dane urządzenie trzeba dobrać do pożądanej powierzchni, którą ma schładzać według parametrów mocy, a na jeden metr kwadratowy powierzchni musi posiadać trzydzieści wat mocy. Ten parametr powinien być najważniejszy przy wyborze konkretnego urządzenia, ponieważ to od niego zależy czy klimator będzie spełniał swoje zadania w sposób satysfakcjonujący dla użytkownika.

Liczni producenci klimatorów przenośnych zarówno z kraju, jak i z zagranicy oferują urządzenia o różnej mocy, co pozwala bez problemu wybrać takie, które schłodzi zbyt nagrzane powietrze w danym pomieszczeniu. Przed dokonaniem wyboru i zakupem konkretnego modelu urządzenia warto sprawdzić opinie na licznych forach internetowych, a także obejrzeć bardzo przydatny ranking tego rodzaju sprzętu, który znajduje się w specjalistycznym portalu.

Bardzo istotnym parametrem, który należy brać pod uwagę dokonując wyboru klimatora służącego do schładzania powietrza w przegrzanych pomieszczeniach jest możliwość regulacji przepływu powietrza oraz szybkość schładzania. Dzięki dobrym parametrom szybkości urządzenie będzie w stanie o wiele sprawniej i w krótszym czasie zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniu, które wymaga schłodzenia zbyt nagrzanego powietrza.

Jakie funkcje i parametry są najważniejsze w klimatorach przenośnych?

Oprócz omówionych już parametrów mocy urządzenia oraz szybkości schładzania, także inne funkcje decydują o sprawności i wydajności. Aby zakupić dobrze działające i spełniające wymagania urządzenie warto przyjrzeć się właśnie takim cechom.

A są to między innymi przepływ powietrza, rodzaj czynnika chłodzącego, zakres temperatur, głośność, pobór mocy oraz klasa energetyczna. Od takich parametrów zależy nie tylko wysoka wydajność i funkcjonalność urządzenia schładzającego zbyt nagrzane powietrze w pomieszczeniach, ale także oszczędność energii oraz komfort codziennego użytkowania.

Z wymienionych powyżej parametrów na szczególną uwagę zasługuje zakres temperatur, głośność pracy urządzenia, a także klasa energetyczna konkretnego modelu klimatora. Te cechy determinują wydajność zakupionego urządzenia, a także co niezwykle istotne komfort codziennego użytkowania szczególnie w pomieszczenia, gdzie wymagana jest cisza, takich, jak sypialnia czy pokój służący do pracy.

Zakres temperatur w urządzeniu klimatyzującym pomieszczenia jest niezwykle ważnym parametrem, ponieważ pozwala na schłodzenie powietrza do pożądanej temperatury, a często jest ona znacząco niższa niż panująca na zewnątrz budynku. Najlepsza funkcjonalność klimatora jest zapewniona wówczas, kiedy zakres obejmuje od siedemnastu stopni celsjusza, aż po trzynaście stopni. Jeśli urządzenie posiada możliwości regulacji temperatury do takich poziomów, daje komfortowe warunki do korzystania z nagrzanych pomieszczeń nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Wspomniana już głośność pracy klimatora jest także niezwykle istotna dla komfortowego korzystania z jego pracy. Nawet najlepsze urządzenie, ale pracujące zbyt głośno może sprawić, że jego użytkowanie stanie się zbyt uciążliwe i w rezultacie nie będzie spełniało oczekiwań.

I wreszcie klasa energetyczna, o które już była wzmianka powyżej. Ogólną cechą przenośnych urządzeń klimatyzujących jest dosyć wysokie zużycie energii elektrycznej, z uwagi na stałą pracę wymienników ciepła. Dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się przed dokonaniem wyboru urządzenia, czy producent zaprojektował je zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami oszczędności. Tak jak wiele innych elektrycznych sprzętów użytkowanych w gospodarstwach domowych, jak na przykład chłodziarki, zamrażarki, odkurzacze i wiele innych, klimatory mogą posiadać różne klasy oszczędności energii elektrycznej. Warto zatem poszukać takiego klimatora, który posiada najwyższą klasę oszczędności, a to się z całą pewnością opłaci finansowo. Być może takie urządzenie będzie nieco droższe niż inne posiadające  niższą klasę energetyczną, ale w rezultacie rachunki za energię elektryczną, które dla każdego gospodarstwa domowego są znaczącym wydatkiem będą niższe. Przemyślany wybór klimatora po prostu da spore oszczędności finansowe.

Czy klimator przenośny wymaga montażu?

W przeciwieństwie do systemów klimatyzacyjnych posiadających rozbudowaną strukturę, klimatory przenośne nie wymagają jakichkolwiek prac montażowych. Po dokonaniu zakupu należy tylko urządzenie rozpakować, ustawić w pomieszczeniu, które wymaga schładzania powietrza, a następnie przeczytać dokładnie instrukcję obsługi oraz postępować zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Większość klimatorów to niezbyt ciężkie, ergonomiczne i łatwe w obsłudze domowe urządzenia, które nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Co najważniejsze użytkownik może ustawić urządzenie w dowolnym miejscu, a także w miarę potrzeb przenosić je do innych pomieszczeń, wszędzie tam, gdzie będzie ono akurat potrzebne. Takie możliwości decydują o wyższości przenośnych urządzeń klimatyzujących nad systemami klimatyzacji, które wymagają specjalistycznej, fachowej wiedzy potrzebnej do prawidłowego montażu, a także bieżącej obsługi oraz obowiązkowego okresowego serwisu.

Podsumowując można śmiało powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie pomieszczenia o niezbyt dużych powierzchniach wymagają schłodzenia zbyt wysokiej temperatury doskonale sprawdzą się przenośne klimatory, które można dobrać w zależności od powierzchni oraz konkretnych wymagań użytkownika. Takie urządzenia spełnią swoje podstawowe funkcje, są wygodne i nieskomplikowane w obsłudze, mobilne, a co najważniejsze nie wymagają zbyt wysokich nakładów finansowych. Posiadając jeden dobrej klasy klimator można z niego korzystać w dowolnym pomieszczeniu, wszędzie tam, gdzie akurat potrzebna jest komfortowa temperatura do pracy, czy też odpoczynku. Urządzenie można dowolnie ustawiać i przenosić w każdej chwili, bez żadnych dodatkowych czynności montażowych. Aby sprzęt klimatyzujący spełniał określone wymagania warto sprawdzić dokładnie jego parametry użytkowe, a szczególnie wymienione powyżej funkcje oraz dobrać odpowiednie urządzenie do wielkości powierzchni, która będzie wymagała schłodzenia podczas coraz częściej występujących w kraju letnich okresów bardzo wysokich temperatur.