8 zalet klimatorów

8 zalet klimatorów

21 lipca, 2020 0 przez Redakcja

Klimator, zwany także klimatyzatorem ewaporacyjnym, to rewolucja na rynku sprzętów chłodzących. Urządzenie stanowi tańszy odpowiednik nawilżacza, umożliwiając jednocześnie filtrowanie powietrza. Jego działanie opiera się na prostych zasadach, a nieskomplikowany mechanizm jest łatwy w serwisowaniu. Jakie są największe zalety klimatora? Jak funkcjonuje klimatyzator ewaporacyjny? Czy warto zainwestować w zakup opisywanego urządzenia? 

Klimator ewaporacyjny – działanie  

Prosta budowa klimatyzatora ewaporacyjnego składa się z obudowy, wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego, które jest odporne na promieniowanie UV. W skład urządzenia wchodzą także: filtry wstępne w formie siatek, które zabezpieczają przed dostaniem się owadów do środka, zraszacze wody, umożliwiające równomierne rozprowadzenie wody w urządzeniu, wkłady celulozowe nasączane wodą, które uczestniczą w zjawisku parowania wody (ewaporacji), obniżając temperaturę oraz filtrując powietrze. Dodatkowo, w urządzeniu znajdują się: wentylator wyposażony w silnik, pompa, zawór dopływu i spust wody, czujnik poziomu wody oraz programator z skrzynką sterującą.

Działanie każdego klimatora opiera się na stosunkowo prostych zasadach. Na początku ciepłe powietrze, które wymaga schłodzenia, przechodząc przez filtry, jest schładzane poprzez zjawisko ewaporacji (parowania wody). Należy podkreślić, że im wyższa temperatura wpada do urządzenia i im mniejsza wilgotność w pomieszczeniu, tym większe obniżenie temperatury. Ponadto, powietrze poddawane jest procesowi filtracji, który oczyszcza je z zanieczyszczeń takich jak, np. pyłki roślin oraz kurz. W upalne dni woda ulega obniżeniu o średnio 10 stopni Celsjusza.

8 zalet klimatorów

1. Zapewnienie optymalnej temperatury. 

Komfort związany z temperaturą jest bardzo ważny. Szczególnie w upalne dni, zapewnienie chłodnego powiewu może znacznie wpłynąć na poprawę naszego zdrowia, bądź produktywność. Warto wspomnieć o osobach chorych, które wymagają utrzymywania niższej temperatury podczas szalejących upałów na zewnątrz. Z tej przyczyny warto wybrać klimator z panelem kontrolującym. 

2. Mobilność sprzętu. 

Możliwość przenoszenia i manewrowania sprzętem jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia właściwe umiejscowienie klimatora, w zależności od potrzeb. Przeniesienie sprzętu na korytarz umożliwi regulację temperatury w dwóch lub większej ilości pomieszczeń. Lekkość i mobilność okaże się szczególnie pomocna w przypadku wynajmowanego mieszkania, ponieważ w przypadku zmiany lokum, istnieje możliwość zabrania ze sobą sprzętu. Niewielkie gabaryty urządzenia powodują, że jest ono bardzo praktyczne. 

3. Atrakcyjna cena. 

Ceny klimatorów dostępnych na rynku różnią się znacznie od siebie, co pozwala na wybór odpowiedniego sprzętu w danym przedziale cenowym. Najtańsze opcje zamykają się w granicach tysiąca złotych. Wraz ze wzrostem ceny, rośnie przede wszystkim wydajność. Za dodatkową opłatą możemy liczyć na opcje: grzania, osuszania oraz nawilżania powietrza. 

4. Łatwość obsługi sprzętu. 

Jedną z największych zalet tych urządzeń jest nieskomplikowany tryb obsługi. Po wyjęciu z opakowania, wystarczy podłączyć go do zasilania. Z powodu banalnej obsługi, klimatory świetnie nadadzą się na prezenty dla dziadków. Będą także dużo bezpieczniejsze dla seniorów niż klimatyzacja i dodatkowo tańsze w eksploatacji. 

5. Szybkie działanie. 

Niemożliwe jest podanie konkretnego zakresu działania urządzenia jakim jest klimatyzer, gdyż jest to zależne przede wszystkim od kubatury pomieszczenia.  Jednakże, szybkość funkcjonowania sprzętu jest determinowana źródłem zasilania. Po podłączeniu do prądu, sprzęt natychmiastowo działa, bez konieczności nagrzewania się. 

6. Ekologia. 

Klimatyzator ewaporacyjny zużywa znikomą ilość energii elektrycznej, przez co jest bardzo ekologiczny. Ponadto, emituje małą ilość dwutlenku węgla, dzięki czemu jest lepszym odpowiednikiem tradycyjnej klimatyzacji. Co najważniejsze dla środowiska naturalnego, klimator nie wykorzystuje w działaniu szkodliwych gazów chłodniczych. Powietrze uzyskane w wyniku działania urządzenia jest czyste i świeże.

7. Bezpieczeństwo. 

Legionelloza to choroba, która często jest wywoływana przez instalacje klimatyzacyjne. Klimatory minimalizują możliwość zachorowania na tę przypadłość, ponieważ zasada ich działania jest inna niż klasycznej klimatyzacji. Oddawane powietrze nie osiąga temperatury wyższej niż 23 stopnie Celsjusza, przez co jest bezpieczniejsze od różnego rodzaju klimatyzacji instalowanej na stałe w domach. 

8. Energooszczędność. 

Klimatyzacja adiabatyczna jest o wiele tańsza w eksploatacji niż energia elektryczna. Różnica jest ogromna, ponieważ pozwala zaoszczędzić znaczne ilości energii, a tym samym pieniędzy. Użytkowanie sprzętu jest tańsze o 90% od klasycznej klimatyzacji. 

Podsumowanie 

 Klimator przenośny to idealne rozwiązanie na upalne dni. Poprzez proste działanie i nieskomplikowaną mechanikę, urządzenie to jest stosunkowo tanie, a jego eksploatacja bezproblemowa. To jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla seniorów, bądź alergików.