Marzysz o klimatyzowanym mieszkaniu, ale nie chcesz montować klimatyzacji? Pomyśl o klimatorze!

Marzysz o klimatyzowanym mieszkaniu, ale nie chcesz montować klimatyzacji? Pomyśl o klimatorze!

14 grudnia, 2020 0 przez Redakcja
  1. Klimatyzowane mieszkanie – jakie są możliwości?
  2. Klimator – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
  3. Gdzie najlepiej sprawdzi się klimator?
  4. Klimator zamiast klimatyzatora – czy to ma sens?
  5. Podsumowanie

Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych aspektów, które sprawiają, że przebywanie w mieszkaniu staje się przyjemne. Zimą pragniemy wracać do ciepłego i przytulnego domu, latem potrzebujemy zaś orzeźwiającego ochłodzenia. Ileż to razy zdarzało nam się narzekać na brak komfortowej klimatyzacji w domu? Niemniej jednak nie każdy może sobie pozwolić na montaż klimatyzatora. Czy istnieje zatem równie efektywna alternatywa? Okazuje się, że tak! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego warto rozważyć kupno klimatora.

Klimatyzowane mieszkanie – jakie są możliwości?

Mieszkanie można klimatyzować za pomocą przeznaczonych do tego celu urządzeń. Są to przede wszystkim dwa typy urządzeń, a mianowicie: klimatyzator oraz klimator (zwany także klimatyzerem). Ich nazwy brzmią podobnie, lecz są to zgoła inne urządzenia. Klimatyzator wymaga przede wszystkim profesjonalnego montażu przez uprawnioną do tego ekipę monterów. Ponadto może obsługiwać duże pomieszczenia o metrażu nawet ponad 30 metrów kwadratowych. Niewielkie mieszkanie nie wymaga z reguły tak profesjonalnego sprzętu do klimatyzowania pomieszczenia. Dobrą alternatywą okazuje się zatem klimator – urządzenie mniejsze i mobilne, a przede wszystkim niewymagające żadnego montażu. Klimator zadba o komfort cieplny w pomieszczeniu do 30 metrów kwadratowych.

Klimator – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kwestią, która wymaga przybliżenia, jest z pewnością sposób działania klimatora. Jak urządzenie chłodzi powietrze? Otóż wykorzystuje do tego celu wodę. Wpadające do urządzenia ciepłe powietrze przechodzi przez wilgotne elementy, a tym samym ulega schłodzeniu. Znajdująca się we wnętrzu woda w procesie schładzania powietrza odparowuje i tu pojawia się kolejna kwestia, związana z użytkowaniem klimatora, a mianowicie funkcja nawilżacza powietrza. Dzięki takiemu systemowi działania klimator idealnie sprawdzi się w suchych pomieszczeniach i sprawi, że powietrze będzie nawilżone. Klimator jest urządzeniem w pełni mobilnym, nie wymaga zatem montażu i można go przenosić w inne miejsce – tam, gdzie akurat jest potrzebny.

Gdzie najlepiej sprawdzi się klimator?

Klimator to urządzenie, które sprawdzi się w zasadzie wszędzie tam, gdzie oczekujemy schłodzenia powietrza – pod warunkiem, że metraż pomieszczenia nie jest zbyt duży (ponad 30 metrów kwadratowych). Z pewnością warto rozważyć umieszczenie klimatora w pokoju dziecięcym. To ważne, by dzieci przebywały w miejscu, gdzie powietrze ma odpowiednią wilgotność i nie jest zbyt suche. Ponadto posiadanie klimatora w pokoju dziecięcym sprawi, że nie trzeba otwierać okien, co zwyczajnie podnosi poziom bezpieczeństwa – wszyscy wiemy bowiem, jak wielkim ryzykiem bywa otwieranie okien przy małych dzieciach. Urządzenie zadba o utrzymanie optymalnej temperatury w miejscu, gdzie dziecko przebywa i się bawi.

Kolejnym miejscem, w którym sprawdzi się klimator, jest salon. Jest to pomieszczenie, w którym rodzina z reguły spędza najwięcej czasu. Wymaga zatem utrzymania odpowiedniej temperatury, zapewniającej komfort cieplny. Urządzenie można oczywiście przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Najlepiej zatem umieścić je tam, gdzie najwięcej i najczęściej danego dnia przebywamy, a z pewnością spełni swoją funkcję.

Klimator zamiast klimatyzatora – czy to ma sens?

Klimatyzator – mimo że coraz częściej montowany w domach, a nawet mieszkaniach – nadal pozostaje nieco bardziej profesjonalnym wariantem klimatyzacji. Do jego montażu potrzeba wyspecjalizowanej ekipy montażystów. Urządzenie montuje się w jednym, konkretnym miejscu, z którego może obsługiwać dane pomieszczenie. Jego zaletą jest z pewnością to, że może klimatyzować duże pomieszczenia (powyżej 30 metrów kwadratowych). Niemniej jednak w mieszkaniach, podzielonych na pokoje o standardowym metrażu, doskonale może go zastąpić klimator. Jak już wspomnieliśmy – nie trzeba go montować ani ograniczać się do jednego miejsca, w którym będzie on użytkowany.

Nie sposób nie wspomnieć o kwestii ekonomicznej. Otóż klimator jest sprzętem, który nie wymaga takich nakładów pieniężnych, jak klimatyzator – zarówno w momencie montażu i zakupu urządzenia, jak i podczas eksploatacji. Montując klimatyzator, trzeba się bowiem liczyć ze wzrostem rachunków za prąd. Klimator jest natomiast bardziej przyjazny dla kieszeni użytkownika.

Warto poruszyć także kwestię ekologii, która leży na sercu coraz większej rzeszy współczesnych właścicieli domów i mieszkań. W tym starciu również wygrywa klimator. Jest bowiem znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż klimatyzator, który do działania potrzebuje gazu chłodniczego.  

Podsumowanie – czy warto zastosować klimator w swoim mieszkaniu?

Jeżeli zależy ci na zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego w mieszkaniu bez ponoszenia dużych kosztów, to klimator z pewnością zaspokoi twoje wymagania. Jest to mobilny, przenośny sprzęt, który jednocześnie nawilża powietrze w pomieszczeniu. Za wyborem klimatora przemawiają także kwestie ekologiczne. Podsumowując; będzie to odpowiedni wybór dla rodziny, zajmującej standardowej wielkości mieszkanie.