Klimator czy klimatyzator? Co wybrać?

Klimator czy klimatyzator? Co wybrać?

14 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

W okresie zimowym i wiosennym niewiele osób zastanawia się nad sposobami chłodzenia mieszkania, gdy temperatury wzrosną. Tymczasem tą kwestią warto zająć się jeszcze przed nadejściem lata. Podjęcie decyzji z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala wybrać najbardziej optymalną metodę, co nie zawsze jest możliwe w ostatniej chwili.

  1. Systemy chłodzenia – dlaczego warto?
  2. Klimator – zalety
  3. Klimatyzator – zalety
  4. Klimator czy klimatyzator – co wybrać?

Na rynku dostępne są różne urządzenia, których stosowanie pozwala obniżyć temperaturę w domu. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie zalety i wady mają: klimator, klimatyzator przenośny oraz klimatyzator domowy. Na tej podstawie decyzja zakupowa będzie bardziej świadoma.

Systemy chłodzenia – dlaczego warto?

Zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniach w upalne dni jest męcząca, a czasem okazać się może nawet niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych oraz zmagających się z przewlekłymi chorobami. Wielu próbuje ratować się roletami, ale nie zawsze to wystarcza.

Najtańszym i najprostszym sposobem obniżenia temperatury we wnętrzach są wiatraki i cyrkulatory powietrza. Ich wydajność jest różna, zależna od parametrów urządzenia. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się jednak klimatory i klimatyzatory, dzięki którym uzyskać można znacznie lepszy efekt.

Klimator – zalety

Klimatory w sklepowych ofertach spotkać można także pod nazwami: klimatyzer, klimatyzator ewaporacyjny albo klimatyzator na wodę. To urządzenia wyposażone w specjalne, chłodzące wkłady nasączone wodą. Jej zadaniem jest odebranie ciepła z przepływającego powietrza.

Klimator pracuje tym wydajniej, im wyższa temperatura w pomieszczeniu panuje. Przy okazji zwiększa wilgotność, co podnosi komfort codziennego funkcjonowania. Urządzenie jest przyjazne dla środowiska i nie emituje szkodliwych substancji. Utrzymanie i montaż nie nastręcza trudności, a czyszczenie jest ekonomiczne. Przy okazji klimatory pracują znacznie ciszej niż klimatyzatory.

Klimatyzator – zalety

Klimatyzator z kolei działa na zasadzie klimatyzacji miejscowej, uzupełniającej naturalny system wentylacji powietrza. Podstawowy podział wyróżnia klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Te mobilne można dowolnie przenosić do wybranych pomieszczeń. Są mniejsze i eliminują kłopot z montażem. Klimatyzatory stacjonarne są jednak wydajniejsze i cichsze.

W obu grupach klimatyzatorów wyróżnia się dodatkowo wariant monoblokowy oraz dwuczęściowy. W pierwszym przypadku wszystkie elementy umieszcza się w jednej obudowie, a ciepłe powietrze odprowadzane jest elastyczną rurą za okno. Wadą takiego systemu jest niska wydajność oraz dość wysoki poziom emitowanego hałasu. Trzeba także pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu okna. Pod tym względem przewagę ma klimatyzator pokojowy, pozbawiony rury. Najczęściej występuje on w wersji naściennej. Składa się z jednostki wewnętrznej z parownikiem oraz dodatkowego wentylatora połączonego przewodami z częścią główną. Wszystkie podzespoły, będące źródłem hałasu (na przykład wentylator lub sprężarka), wyprowadzone są dzięki temu na zewnątrz, przez co urządzenie nie jest tak głośne i pobiera mniej energii niż klimatyzatory monoblokowe.

Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzatory domowe nie dostarczają świeżego powietrza oraz – w odróżnieniu od klimatorów – nie regulują wilgotności we wnętrzu. Przeciwnie, obniżają wilgotność, podobnie jak temperaturę. Oczywiście, można na rynku znaleźć modele z dodatkową funkcją oczyszczacza i nawilżacza.

Klimator czy klimatyzator – co wybrać?

Wybór pomiędzy klimatorem a klimatyzatorem jest w dużej mierze mocno indywidualny, nie oznacza to jednak, że nie istnieją obiektywne parametry, które warto sprawdzić. Przede wszystkim trzeba mieć jednak świadomość, że to dwa różne urządzenia o odmiennym przeznaczeniu, choć dające podobny efekt.

Klimatyzatory przeznaczone są przede wszystkim do pomieszczeń zamkniętych. Pozwalają ustawić konkretną, pożądaną temperaturę, czego w przypadku klimatorów zrobić nie sposób. Klimatory natomiast sprawdzają się szczególnie na dużych powierzchniach i w pomieszczeniach otwartych. Podwyższają wilgotność powietrza. Warto podkreślić, że klimatory są tym skuteczniejsze, im wyższa jest temperatura. Klimatyzatory – odwrotnie.

Właśnie dlatego podczas zakupu klimatora bądź klimatyzatora należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, w tym podstawowe przeznaczenie urządzenia. O ostatecznym wyborze zadecydować powinny także parametry techniczne. W przypadku klimatyzatorów szczególnie istotna jest moc chłodnicza – w warunkach domowych na każdy metr kwadratowy przypadać powinno 0,1 KW mocy. Znaczenie ma także klasa energetyczna, wpływająca na wysokość domowych rachunków, prędkość albo poziom hałasu. Praktyczne znaczenie ma zalecany sposób czyszczenia i konserwacji urządzenia w toku użytkowania, ponieważ przekłada się to na późniejsze koszty oraz żywotność klimatora bądź klimatyzatora.

Warto zapoznać się też z instrukcją i opisem dostarczonym przez producenta oraz opiniami osób, które zakupu już dokonały.