Dom z odpowiednim klimatem

Dom z odpowiednim klimatem

24 lutego, 2021 0 przez Redakcja

Nie każdy dysponuje domem z ogródkiem, w którym można schronić się w upalne letnie popołudnie. Skazani na betonowe miasta poszukują skutecznych rozwiązań na upalne lata.

Domowe klimatyzacje zyskują coraz większą popularność. Niegdyś kojarzona jedynie z luksusowymi domami prywatnymi, dziś jest dostępna właściwie dla każdego zainteresowanego. Ceniona jest również przez osoby starsze, które upały w dusznych mieszkaniach potrafią znosić bardzo ciężko.

Instalacja jest dość prosta, choć w przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy może wymagać uzyskania stosownego pozwolenia na umieszczenie klimatyzatora. Otrzymany efekt jednak daje komfort niezastąpiony podczas gorącego lata, dlatego warto spróbować takie pozwolenie zorganizować. Możliwość regulacji temperatury pozytywnie wpłynie na temperaturę pomieszczenia i komfort życia.

Zaletą domowej klimatyzacji jest też usprawnienie przepływu powietrza. Sprawdzi się ona zatem doskonale w dużych miastach, często borykających się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Jest ono dodatkowo oczyszczane przez filtry umieszczone w klimatyzatorach, dzięki czemu powietrze w domu będzie bardziej czyste.

Gdy wiatrak to za mało

Można próbować ratować się wiatraczkami lub cyrkulatorami powietrza. I choć jest to najtańsza z opcji schłodzenia temperatury w pomieszczeniu, to różnie jednak bywa z ich wydajnością. Tematu nie rozwiążą także rolety (wewnętrzne lub zewnętrzne), gdyż nie są w stanie zapewnić optymalnej temperatury pomieszczenia w trakcie upału. Dlatego jeszcze przed latem warto rozważyć pomysł klimatora lub klimatyzatora, efekt pracy którego będzie znacznie lepszy.    

Klimator

Pod różnymi nazwami (klimator, klimatyzer, klimatyzator ewaporacyjny, klimatyzator na wodę) kryje się właściwie jedno i to samo urządzenie. Dzięki wykorzystaniu wody i specjalnych filtrów (a nie freonu, jak w przypadku klimatyzatora) ochładza powietrze. Urządzenie posiada chłodzące wkłady, które są nasączone wodą. Jej zadaniem jest odbieranie ciepła z przepływającego powietrza. Im więc wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym wydajniejsza jest praca klimatora. Tym samym zwiększa się też wilgotność, co dodatkowo pozytywnie przekłada się na komfort na danej przestrzeni.

Łatwość montażu i utrzymania to kolejne zalety klimatora. Urządzenie nie emituje szkodliwych substancji, pracuje ciszej niż klimatyzator, co jest atutem nie tylko dla środowiska, ale i dla komfortu codziennego funkcjonowania.

Klimator jest urządzeniem mobilnym. Żeby komfort z jego pracy był jak największy, należy dopasować go do powierzchni pomieszczenia, które zamierzamy schłodzić. Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach otwartych, ale nie będzie efektywny w dużych przestrzeniach (np. w salonie połączonym z kuchnią). Doskonale za to spełni swoje funkcje w pokoju dziennym lub sypialni, w kuchni albo w niewielkim pomieszczeniu biurowym.

Klimator potrafi działać bardzo efektywnie, ale należy pamiętać, iż nie aż tak silnie jak klimatyzacja. Nie ma też możliwości, by w tym urządzeniu ustawić pożądaną temperaturę – taka opcja występuje za to w przypadku klimatyzatora.

Klimatyzator

To urządzenie natomiast działa jako uzupełniający system wentylacji powietrza. Dostępne jest w wersji mobilnej, wygodnej do przenoszenia, oraz stacjonarnej. I choć te przenośne są nieco mniejsze i nie wymagają specjalnego montażu, to te stacjonarne potrafią pracować ciszej i wydajniej. Jedne i drugie natomiast posiadają wariant monoblokowy i dwuczęściowy. W tym pierwszym elementy są umieszczone w jednej obudowie, a ciepłe powietrze jest odprowadzane rurą za okno. W drugim zaś przypadku klimatyzator jest pozbawiony rury, posiada specjalny parownik i dodatkowy wentylator, połączony z górną częścią. Nie emituje wielkiego hałasu, a jeszcze jedną jego zaletą jest pobieranie mniejszej ilości energii.

Klimatyzator sprawdzi się zatem w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie zależy nam na utrzymaniu wymaganej temperatury.

Cechą ogólną dotyczącą większości klimatyzatorów jest to, iż nie dostarczając świeżego powietrza i nie mają możliwości regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli chcemy, by klimatyzator te funkcje posiadał, należy znaleźć stosowny model (na szczęście na rynku takie są).

Co najlepsze?

Wybór klimatora lub klimatyzatora powinien być podyktowany naszymi potrzebami. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, ale najważniejszym powinno być główne przeznaczenie urządzenia. Ważne będą też parametry techniczne, wśród których niezwykle istotna jest moc chłodnicza (0,1 KW mocy na metr kwadratowy w warunkach domowych). Klasa energetyczna urządzenia przełoży się bezpośrednio na wysokość rachunków, ale także na prędkość pracy urządzenia i poziom emitowanego przez nie hałasu. Warto również zwrócić uwagę na sposób czyszczenia i konserwacji urządzenia. Będzie to miało wpływ nie tylko na koszty ewentualnego serwisu, ale przede wszystkim na żywotność urządzenia.

Jeśli więc szukamy poręcznego przenośnego urządzenia schładzającego powietrze za niewysoką cenę, klimator będzie dobrym rozwiązaniem. Dla wielu osób jest to jednak rozwiązania za słabe na dokuczliwe upały. Wówczas należy zainwestować w klimatyzację, która pozwoli precyzyjnie regulować oczekiwaną temperaturę chłodzenia pomieszczeń.